Blues Awards 2008

Blue Award

There were no Blue Awards recieved in 2008

Half Blue Award

Louise Kilby (Rowing)

  • Winner of ACT Winter Time Trial Series – Cirilius Plate 

  • Won a silver in the Womens Single Skull at the Australian University Rowing Championships 

  • 2 silvers and a bronze at the ACT Championships 

  • Represented ACT in the Womens Eight at the Kings Cup Regatta 

  • Louise will Represent Australia at the u23 World Rowing Championships later this year. 

Elliott Christian (Hockey) 

  • ANUMHC 1st Grade team 

  • Top goal scorer for ANUMGC 1st – 9 Goals 

  • State U/21 Player 

  • Former State U/18 Player 

  • Current ACTAS Scholarship holder 

Kerstin Oberprieler (Taekwon-do) 

  • Won a Silver medal at the Commonwealth Taekwondo Union Championships in Canada. 

  • Won Gold at the NSW Spring, Winter and Autumn Open Championships 

  • Was graded for her 3rd Dan Black Belt 

  • Nominated for Young Canberran and Young Canberran Group Awards in 2008. 

  • Kerstin has been selected to compete at the World University Games held in Serbia later this year

Peter McCullagh Achievement Award

John Birrell 

  • President of the Interhall Sports Committee 

  • Formulated a risk and event management plan for Inward Bound. 

  • Complex administrative and personal challenge 

  • Spent many hours in meetings with key stakeholders and local government officers negotiating aspects of the risk management plan 

  • While IB did not run in 2008 John’s efforts ensured the survival of IB for future years. IB was once again on the Interhall sports calendar for 2009. 

Chris Bloomfield 

  • Attained the pinnacle of non commercial diving in Australia. 

  • Undertaken and led a number of expeditions all over Austrlaia 

  • Has acquired a rare knowledge and ability to blend elevated oxygen breathing mixtures. 

  • Chris is always helping new members with advice and practical assistance. 

  • Contributes greatly to the maintenance of club equipment and boats 

Darren Boyd 

  • Has lifted the standard across all levels of the club 

  • Holds a 3rd Degree Black belt 

  • Represented the Club at a State and National level

  • Instigated many initiatives

  • Always a helping hand to help organize market day, demonstrations or wherever it is needed. 

  • Kendo Club Secretary 

Katie Duncan 

  • Top ranked ANU Female rower in point score regattas. 

  • Represented ACT as stroke of Lightweight Women’s quad at the Kings Cup Regatta 

  • Won a Bronze Medal at the NSW State Championships 

  • Won a Bronze medal in the Open Lightweight Women’s Double at the Australian National Championships. 

  • Was Vice President of the ANU Boat Club 

Andrew Pratley 

  • Plays a vital role in the Club on & off the field 

  • Captain of the ANUMHC 1st for the last 3 years 

  • Voted into the top 5 Brophy Medal Count. 

  • Won Hockey ACT’s Best and Fairest Award. 

  • Played an instrumental role in recruiting and placing new players within the club 

  • Carried out the role of fundraining and sponsorship coordinator for the Men’s Hockey Club 

Wayne Steyn 

  • Developed competitive free diving in Australia 

  • Is working on raising awareness and competition for freedivers in Australia 

  • Runs training courses in Canberra 

  • Has trained with some of the best freedivers in the world including the world #1. 

  • Has an extensive list of achievments across all categories of diving.

Vice Chancellor’s Award for Most Improved

Tennis Club 

  • Resurrected themselves from scratch in 2007 

  • Recruited over 200 club members at market day in 2008. 

  • Provided value to its members through competitions, social tennis, free BBQs and great social events. 

  • Watching the ANU tennis club resurrect was like watching a “phoenix rise from the ashes”.

  • Achieved some great results on the local tennis circuit 

Club of the Year Award

The Men’s Hockey Club 

  • Entered eleven teams, one in every grade of ACT Hockey 

  • All but two of the eleven teams qualified for the finals series in their respective grades 

  • Five teams were successful in progressing to their grand finals.

  • Two teams won premierships.

  • Two club members were nominated in the top 5 for ACT’s prestigious Brophy Medal count. 

  • Number of memebrs selected in ACT representative sides 

Sport Star of the Year Award

Walter Steyn 

  • Has an extensive list of achievements including world #2 for 175m dynamic without fins. 

  • Holds 5 of 7 Australian Records across competition categories. 

  • Was world #8 for 206m Dynamic with fins